Празници, проекти и награди в 88.СУ
Процедура BG-RRP-1.015- „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU
88. СУ „Димитър Попниколов“, гр. София стартира проект за изпълнение на инвестиция с наименование „Изграждане на училищна СТЕМ среда и ВОСКС в 88. СУ „Димитър Попниколов“ с номер BG-RRP-1.015-1124-C01, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“.
STEM Центърът в 88. СУ ще бъде изграден в две отделно обособени части на първия и третия етаж на сградата, като ще обхваща зони в две направления: „Математика и Информатика“, включващ две съседни класни стаи и прилежащите към тях общи части на 3 етаж, за обучение на ученици от прогимназиален и гимназиален етап и в направление „Дизайн и 3D Прототипиране“ – две съседни класни стаи на 1 етаж и прилежащите общи части за обучение на ученици от начален и прогимназиален етап.
Проектът ще съчетава комплекс от зони, насочени към проектно-базирано обучение и учене чрез преживяване с фокус на обучението от преподаване на знания към овладяване на ключови компетентности и развитието на способности и умения да се решават проблеми с практическа насоченост.
Главна цел на проекта: Изграждането на училищна СТЕМ среда цели обезпечаването на проектно-базираното обучение за придобиване на ключови компетентности на учениците с разширено изучаване на изобразително изкуство, математика, компютърно моделиране и ИТ, технологии и предприемачество в начален и прогимназиален етап, както и на групите за занимания по интереси и проектни дейности, условия за провеждане на обучение, което да доведе до динамична съвкупност от знания, умения, нагласи и отношения, демонстрирани в учебни ситуации и необходими за постигането на резултати в конкретна дейност или при определена професионална роля в гимназиален етап.
Обща стойност: 686 793.21 лв., от които 686 793.21 лв. безвъзмездно финансиране
Начало: 20.09.2024 г.
Край: 31.05.2026 г.
През 2024-2025 учебна година, 88. СУ „Д. Попниколов“ е одобрено и ще работи по НП „Заедно в изкуствата и в спорта“ в тематични направления, категория и възрастови групи както следва:
1. Модул 1 „Изкуства
∙ Детски танцов състав – I възрастова групa; направление Танцово изкуство / Танцов фолклор, стилизирани сценични форми на български народни танци./ за ученици от начален етап на обучение – I-IV клас, с ръководител Таня Илиева.
∙ Младежки фолклорен състав – II възрастова групa; направление Танцово изкуство / Танцов фолклор, стилизирани сценични форми на български народни танци./ за ученици от прогимназиален етап на обучение – V-VII клас, с ръководител Таня Илиева.
∙ Вокална група – II възрастова група – V-VII клас направление вокална група за изпълнение на забавна и естрадна песен, с ръководител Веселина Петрова.
2. Модул 2 „Спорт“ – футбол, момчета
∙ Футболен отбор „Титанска сила“ – за ученици от начален етап на обучение , момичета, момчета , смесени отбори – I – IV клас, с ръководител Методи Тодоров.
Видеопоздравления за 30.годишнина на 88.СУ от бивши наши ученици
Видеопоздрави от бивши учители в 88.СУ, по случай 30. годишнина
Милена Пенева- първи директор на 88.СУ
Стефка Стоянова- преподавател по Изобразително изкуство
Павлина Ганчева- преподавател по Английски език
През м. ноември и декември 2022, 124 ученици от първи клас на 88.СУ „Д.Попниколов“ преминаха обучение за дигитални умения и компетенции по Дейност 2 на проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
Под ръководството на 6 учители по информационни технологии, децата учиха как да използват електронна поща, виртуална класна стая в платформата за образование Google Workspace като за целта работиха на Сhromebook устройства.
В последната седмица на месец юни Центърът за творческо обучение проведе обучение на учители по тема „Организация на учебния процес по модел 1:1“ . В него се включиха и педагози от 88.СУ, които споделиха, колко полезно и значимо е било то.
Повече за модела 1:1 тук
В периода 2-9.04.2022 година се състоя поредната среща по международния проект ERA+ INTEGRATED LEARNING CHALLENGES. Този път домакини бяха учители и ученици от Братислава, Словакия. Нашият екип включваше петима ученици и двама учители. Темата на срещата бе изкуство. Ние представихме интервю с художника и наш любим учител Стефка Стоянова, а в работното ни ателие показахме как се изработват мартеници.
Учениците от клуба на госпожа Любенова , които участват в проект „Образование за утрешния ден“, създадоха прекрасни поздравителни картички и видео за празниците. С тях те ни пожелават да бъдем здрави, щастливи, успешни, знаещи и можещи!
По случай Патронния празник на нашето училище, всички ние – ученици, родители и учители от 4б, 4в и 4д клас създадохме с огромна любов и творческо усърдие проекти на английски език „Моето училище е страхотно!“/ My school is awesome!
Заданието ни включва проучвателна част, която беше организирана в графично представяне под формата на т.нар. спайдърграма, както и споделяне на лични преживявания, свързани с любимото училище. Резултатът показа изключителната интелигентност на нашите деца, доброто владеене на английски език и заслужава искрени адмирации! Поздравления на екипната работа на всички участници!
Учениците представиха проектите си уверено и с високо самочувствие като част от успешната общност на страхотното ни училище!
Вижте компилация от техните идеи!
Поздравления за всички участници!
Може да разгледате дейности от срещата по проекта на следния линк-тук
На 10 март в 88. СУ се състоя онлайн среща по проект Еразъм + “Предизвикателства пред съвременното образование”, в която участваха ученици от нашето училище, съвместно с националното военно училище” College Stefan cel Mare”, Румъния и Herderschule-Giessen, Германия, за да споделим на мнения и идеи за създаване на разказ по избрана тема.
Участниците бяха разделени в няколко международни групи, и обсъдиха темата и сюжета на своята бъдеща творба. Учениците говориха и за обстановката, в която се налага да живеят и учат, както и коя партнираща страна ще напише началото, коя средата и коя края на историята.
Целта на поставената задача бе работейки заедно, да се общува на английски език, и чрез споделяне на мнения и идеи да се развие креативността и въображение на подрастващите. Други екипи от учениците в проекта работят по създаването на стихотворения.
По случай 24 май – Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост, учениците от 2б клас ръководител Милена Крушкова подготвиха проекти – табла и презентации, за отбелязване на светлия празник.
Учениците от 4 е клас, с ръководител Нели Кръстева подготвиха презентация за 24 май-празника на светлината и книжовността!
По случай 18 май – Международен ден на музеите, учениците от 3в клас с ръководител Н.Тодорова, създадоха презентации за някои от най-интересните музеи на страната.
Думата „музей“ произлиза от гръцката дума „музейон“- храм на Музите. Древните гърци вярвали, че Музите били богини – вдъхновителки на поезията, изкуствата и науките.
В наши дни музеите са специални места, в които се събират, изучават и излагат пред публиката различни предмети, интересни и за деца, и за възрастни.
88.СУ „Д.Попниколов“ вече работи по Проект BG05M2OP001-3.018 „Подкрепа за приобщаващо образование“ , по който е предоставено оборудване на кабинети за работа с ученици със СОП. По „Дейност 5.1“ от проекта се провежда допълнително обучение в пакети от по 5 часа от логопед, рес.учител , психолог и начален учител или учител по БЕЛ и математика с 10 ученици със СОП. По проекта се включват в обучение педагогически специалисти, работещи със учениците със СОП.
По Проект „Равен достъп до училищно образова
ние в условията на кризи“ са получени 26 лаптопа Chromebook и 26 лаптопа с ОС Windows за ученици и 5 лаптопа Chromebook и 26 лаптопа с ОС Windows за учители. По „Дейност 2“ се сформират групи за допълнително обучение за дигитални компетенции на ученици в 1 клас. С тях работят учители с квалификация учител по “информационни технологии” и учят децата да ползват Chromebook.
Проекти и извънкласна дейност
Предизвикателства пред интегрираното обучение
Образованието е процес, който продължава през целия живот, но за повечето хора този процес, все още се смята за придобит в училище, по отделни учебени предмети, по стандартната схема на преподаване: учител-ученик. Такъв подход обаче, не отговаря на предизвикателствата, които младите хора ще срещнат на международния пазар на труда. Бързите промени в технологиите налагат конкурентни образователни модели. Именно международните програми за междуучилищно сътрудничество и обмен предлагат прекрачването на тези традиционните методи в образованието и пресичат виртуални и физически граници, давайки възможности за запознаване с алтернативни методики в преподаването.
Проектът е финансиран от Европейската комисия, програма Еразъм + за междуучилищно сътрудничество.