Проекти и награди в 88.СУ
На 12.10.2023г се състоя второто събитие, отбелязващо Сode Week 2023 в 88.СУ- занятие под надслов „Кодирам с големия до мен“.
Шестокласници под ръководството на своите учителки-г-жа Чакалова и г-жа Любенова, щедро поделиха опит в кодирането със Скрач със своите малки приятели от 1е клас.
Да светът на програмирането не е толкова непознат когато до теб стои по-голям и по-знаещ!
На 11.10.2023година ученици от трети клас се включиха в Европейската седмица на програмирането, участвайки в мероприятие“ Забавлявам се, кодирайки!“.
Под ръководството на своите учители те създадоха кратки програмки чрез блоково програмиране в сайта code org, където накараха своите герои да танцуват.
От 9 до 22 октомври 2023 година се провежда за девети път Европейска седмица на кодирането. Макар и с това наименование, тя вече се простира на територията на 66 държави, част от които не са на нашия континент, а са в Азия, Африка и Северна Америка.
Дейностите целят да представят по интересен и забавен начин кодирането, а програмирането да стане по-разбираемо.Събитията показват на хора от всякаква възраст как могат да вдъхнат живот на идеите си чрез код, да се развиват уменията в тази област и да се даде възможност на мотивираните хора да учат заедно.
В България, тази година, до днес са регистрирани 238 мероприятия.
Нашето училище също се включва в Седмицата и ще реализира дейности, за които ще ви разкажем след тяхното изпълнение.
През м. ноември и декември 2022, 124 ученици от първи клас на 88.СУ „Д.Попниколов“ преминаха обучение за дигитални умения и компетенции по Дейност 2 на проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“.
Под ръководството на 6 учители по информационни технологии, децата учиха как да използват електронна поща, виртуална класна стая в платформата за образование Google Workspace като за целта работиха на Сhromebook устройства.








В последната седмица на месец юни Центърът за творческо обучение проведе обучение на учители по тема „Организация на учебния процес по модел 1:1“ . В него се включиха и педагози от 88.СУ, които споделиха, колко полезно и значимо е било то.
Повече за модела 1:1 тук
В периода 2-9.04.2022 година се състоя поредната среща по международния проект ERA+ INTEGRATED LEARNING CHALLENGES. Този път домакини бяха учители и ученици от Братислава, Словакия. Нашият екип включваше петима ученици и двама учители. Темата на срещата бе изкуство. Ние представихме интервю с художника и наш любим учител Стефка Стоянова, а в работното ни ателие показахме как се изработват мартеници.
Учениците от клуба на госпожа Любенова , които участват в проект „Образование за утрешния ден“, създадоха прекрасни поздравителни картички и видео за празниците. С тях те ни пожелават да бъдем здрави, щастливи, успешни, знаещи и можещи!
По случай Патронния празник на нашето училище, всички ние – ученици, родители и учители от 4б, 4в и 4д клас създадохме с огромна любов и творческо усърдие проекти на английски език „Моето училище е страхотно!“/ My school is awesome!
Заданието ни включва проучвателна част, която беше организирана в графично представяне под формата на т.нар. спайдърграма, както и споделяне на лични преживявания, свързани с любимото училище. Резултатът показа изключителната интелигентност на нашите деца, доброто владеене на английски език и заслужава искрени адмирации! Поздравления на екипната работа на всички участници!
Учениците представиха проектите си уверено и с високо самочувствие като част от успешната общност на страхотното ни училище!
Вижте компилация от техните идеи!
Поздравления за всички участници!
Може да разгледате дейности от срещата по проекта на следния линк-тук

На 10 март в 88. СУ се състоя онлайн среща по проект Еразъм + “Предизвикателства пред съвременното образование”, в която участваха ученици от нашето училище, съвместно с националното военно училище” College Stefan cel Mare”, Румъния и Herderschule-Giessen, Германия, за да споделим на мнения и идеи за създаване на разказ по избрана тема.
Участниците бяха разделени в няколко международни групи, и обсъдиха темата и сюжета на своята бъдеща творба. Учениците говориха и за обстановката, в която се налага да живеят и учат, както и коя партнираща страна ще напише началото, коя средата и коя края на историята.
Целта на поставената задача бе работейки заедно, да се общува на английски език, и чрез споделяне на мнения и идеи да се развие креативността и въображение на подрастващите. Други екипи от учениците в проекта работят по създаването на стихотворения.

All-focus
По случай 24 май – Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост, учениците от 2б клас ръководител Милена Крушкова подготвиха проекти – табла и презентации, за отбелязване на светлия празник.
Учениците от 4 е клас, с ръководител Нели Кръстева подготвиха презентация за 24 май-празника на светлината и книжовността!


По случай 18 май – Международен ден на музеите, учениците от 3в клас с ръководител Н.Тодорова, създадоха презентации за някои от най-интересните музеи на страната.
Думата „музей“ произлиза от гръцката дума „музейон“- храм на Музите. Древните гърци вярвали, че Музите били богини – вдъхновителки на поезията, изкуствата и науките.
В наши дни музеите са специални места, в които се събират, изучават и излагат пред публиката различни предмети, интересни и за деца, и за възрастни.
88.СУ „Д.Попниколов“ вече работи по Проект BG05M2OP001-3.018 „Подкрепа за приобщаващо образование“ , по който е предоставено оборудване на кабинети за работа с ученици със СОП. По „Дейност 5.1“ от проекта се провежда допълнително обучение в пакети от по 5 часа от логопед, рес.учител , психолог и начален учител или учител по БЕЛ и математика с 10 ученици със СОП. По проекта се включват в обучение педагогически специалисти, работещи със учениците със СОП.
По Проект „Равен достъп до училищно образова
ние в условията на кризи“ са получени 26 лаптопа Chromebook и 26 лаптопа с ОС Windows за ученици и 5 лаптопа Chromebook и 26 лаптопа с ОС Windows за учители. По „Дейност 2“ се сформират групи за допълнително обучение за дигитални компетенции на ученици в 1 клас. С тях работят учители с квалификация учител по “информационни технологии” и учят децата да ползват Chromebook.
Проекти и извънкласна дейност
Предизвикателства пред интегрираното обучение
Образованието е процес, който продължава през целия живот, но за повечето хора този процес, все още се смята за придобит в училище, по отделни учебени предмети, по стандартната схема на преподаване: учител-ученик. Такъв подход обаче, не отговаря на предизвикателствата, които младите хора ще срещнат на международния пазар на труда. Бързите промени в технологиите налагат конкурентни образователни модели. Именно международните програми за междуучилищно сътрудничество и обмен предлагат прекрачването на тези традиционните методи в образованието и пресичат виртуални и физически граници, давайки възможности за запознаване с алтернативни методики в преподаването.
Проектът е финансиран от Европейската комисия, програма Еразъм + за междуучилищно сътрудничество.